logo nove bile

Wedding Salon in Kladno

Sofia Wedding Salon and its team are passionate about their work. We know how important it is for you to choose the “right” wedding dress for your big day or a model for an important social event. We are very patient with our customers. Our goal is to choose a dress that reflects your personality.

BE THE STAR OF THE BALL!

Choose from our wide selection of prom dresses! We offer about 200 models. We import dresses    from the USA, France and UK. So you have the opportunity to choose according to your style and size.

WE MAKE EVERY BRIDE'S DREAM COME TRUE

The wedding dress is the most important garment a woman will ever wear and should be a reflection of her personality. We are patient when choosing a wedding dress and listen to the needs and        dreams of each bride.

BUY YOUR OWN WEDDING DRESS

Brides who prefer to buy their dresses will surely love our wedding dress sale. All dresses in the sale are in very good condition, some brand new. Stop by our store or check out our selection.

WE LOVE OUR WORK AND IT CAN BE SEEN!

Svatební salon Sofia a jeho tým tvoří nadšenci pro svou práci. Víme, jak je pro Vás důležité vybrat si ty „pravé“ svatební šaty pro Váš velký den, či model na důležitou společenskou událost. Při výběru jsme velmi tpělivé. Naším cílem je vybrat šaty, které budou odrazem Vaší osobnosti.

Petra Králová

Founder
Petra Mrázek Králová

WE ARE HERE FOR YOU

The wedding dress is certainly the most important garment a woman will ever wear in her

life. We are aware of this fact, and that is why we select and offer our brides the best.

Our range of wedding dresses will impress you with a variety of cuts and luxurious materials.  In our bridal salon you can see models simple, extravagant, decorated, romantic and very elegant. When selecting each collection, we emphasize the quality of the materials used, the  handmade decoration and the precision of the cut of the wedding dresses.

Salon Sofia

HOW DOES IT WORK HERE?

Dear customers, we have written a brief description of how everything is done in our  salon. 

obj

BOOKING

First of all, it is important to book a try on date due to the increased attendance in our salon. Reservations are accepted by phone only. Alternatively, you can email us and we will contact you.

vyb

DRESS SELECTION

Trying on the wedding dress itself should be a pleasant experience. We recommend trying  on different styles and cuts. Discuss everything in detail with our assistants. With us, you don’t have to be afraid to voice your opinion.

zkous

PRE-WEDDING FITTING

The pre-wedding fitting is very important and needs to be given enough attention. On this day, bring your underwear and all accessories. We will fine tune the details and check everything so that  your wedding dress is in perfect condition and tailored on your day.

vyzvedn

PICK UP

You pick up your wedding dress the day before the wedding date. The dress can be picked up by anyone who shows proof of the rental agreement and can view it with us. When handing over,          you sign the handover protocol agreeing to the condition of the dress.

SATISFIED CUSTOMERS

Pavla Nedvědová

Nevěsta

Dobrý den, ráda bych vám poděkovala za milý, vstřícný a profesionální přístup...Vaše saty nemají v okolí konkurenci a jsem ráda, že jsem si je u vás mohla půjčit.Byly nádherné a variabilní:-) Zasílám pár fotek z našeho svatebního dne! Děkuji Pavla Nedvědová

Michaela Špidrová

Nevěsta

Dobrý den, chtěla bych Vám moc poděkovat za milý,ochotný přístup,za vaši profesionalitu a rady při výběru šatů. Pro manžela a všechny svatebčany jsem byla v náš den,5.7.2014 okouzlující princezna 🙂 DOPORUČUJI salón Sofia všem nevěstám,které se chtějí alespoň jednou v životě dostat do pohádky... 🙂

Petra Vrabcová

Nevěsta

Dobrý den chtěla jsem Vám ještě jednou poděkovat za nádherné šaty, které obdivoval každý host naší svatby. S radostí Vás budu všude doporučovat jelikož celý váš přístup byl profesionální a pro nervozní nevěsty i uklidňující.

Šárka Skleničková

Nevěsta

Dobry večer, posílám Vám svou fotografii šatů,které jsem u Vas zakoupila na naší svatbu konanou 1.11.2014. Šaty měly obrovský úspěch a já se v nich cítila i v 6.měsíci těhotenství jako princezna.Velice děkuji za doporučení těchto šatů a velice přívětivý servis poskytnutý Vaší asistentkou Šarka

Nina Růnová

Dobrý den, chtěla bych vám moc poděkovat za vaše služby. I díky Vám jsem si ve svůj velký den připadala jako princezna. Šaty i oblek měly velký úspěch. Budu Vás všem doporučovat!!!! 🙂 Nina a Luboš Růnovi.

Lenka Mačugová

Nevěsta

Dobrý den, chtěla bych vám moc poděkovat za šaty Cosmobella, moje šaty snů. Zasílám pár foto, byly úžasně pohodlné a krásné. Jsem moc ráda, že jsem mohla mít šaty od Vás

Michaela Čížková

Nevěsta

Manžel ze mě po celou dobu nemohl spustit oči.

Anna Burešová

Nevěsta

Šaty sklidily velký úspěch, zejména ženichovi spadla brada, když mě viděl poprvé, a tak to má být:-)

Iveta Koudelková

Nevěsta

Dobry den, chci Vám moc poděkovat za uzasne šaty. Byly neuvěřitelného pohodlne a vydržela jsem v nich az do noci. A hlavně sem se cítila jako princezna. Děkuji moc:)

Kristýna Procházková

Nevěsta

Dobry den, jsem moc ráda, že jsem si mohla své svatební šaty půjčit právě u vás, byla to ta NEJlepší volba těch NEJkrásnějších, NEJpohodlnějších a NEJlepších šatů jaké jsem si mohla pro tento výjimečný den přát. Moc Vám děkuji, určitě vás budu doporučovat při každé zmínce o svých svatebních šatech.

Stop by and take your pick your dream dress!

Opening hours:

Monday: 14:00 – 18:00
Tuesday: 14:00 – 18:00
Wednesday: 14:00 – 18:00
Thursday: 14:00 – 18:00
Friday: 14:00 – 18:00
Saturday: just for pre-booked
Sunday: closed