Our salon

We are a wedding salon made up of a team of wedding enthusiasts and lovers!

POSSIBILITY OF ADJUSTMENTS

We realize that everyone is a person and therefore not everyone is the same size. That's why we have a professional seamstress who can customize a dress to your exact specifications!

LATEST COLLECTIONS

We offer only wedding and formal dresses from current collections. We sell out dresses from the previous season. This way we maintain the high level and quality of the dresses we offer.

ENOUGH TIME

Since dress fittings are by appointment only, we have plenty of time to give you our full attention. We are here just for you!

REGULAR SALE

We want our range of wedding dresses to be always from the most up-to-date model lines and therefore we offer older, but still nice models for sale at very attractive prices.

BIG SPACE

Our wedding salon is located in a space of more than 300 m2. Therefore we have enough space not only for the dresses but also for you to see the whole offer thoroughly.

WE LOVE OUR JOB

We know how important it is for you to choose the "right" wedding dress for your big day or a model for an important social event. We are very diligent in our selection process. The goal is to choose a dress that reflects your personality.

HOW TO PREPARE FOR A WEDDING DRESS FITTING

The wedding dress is certainly the most important garment a woman will ever wear in her life.

Before you decide to visit any bridal salon, it is important to have a date for the  wedding ceremony. If you already have the date of your wedding, you can happily go about choosing your dream wedding dress.

I recommend choosing a wedding salon according to the website, where the offer and style of wedding dresses will appeal to you. You can make a note or print the specific models that meet your expectations.

This will give the wedding assistant a hint as to what style of wedding dress you are looking for. At the same time, don’t be afraid to try on other models. In the end, you may be surprised what you feel best in. If you don’t have any idea about your wedding dress, don’t hesitate to entrust it to our care. Our trained staff will choose a wedding dress that is tailor- made for you and your wedding day.

It is very important to book a wedding dress fitting by phone and make an appointment. This will ensure that you will be expected at the salon and will not have to wait. On some days the  bride cannot be seen for the fitting without an appointment.

Before visiting the bridal salon, prepare all the important questions – what is included in the  rental fee, the length of the wedding dress rental, cancellation policy and the possibility of changing the already selected model.

SATISFIED CUSTOMERS

Pavla Nedvědová

Nevěsta

Dobrý den, ráda bych vám poděkovala za milý, vstřícný a profesionální přístup...Vaše saty nemají v okolí konkurenci a jsem ráda, že jsem si je u vás mohla půjčit.Byly nádherné a variabilní:-) Zasílám pár fotek z našeho svatebního dne! Děkuji Pavla Nedvědová

Michaela Špidrová

Nevěsta

Dobrý den, chtěla bych Vám moc poděkovat za milý,ochotný přístup,za vaši profesionalitu a rady při výběru šatů. Pro manžela a všechny svatebčany jsem byla v náš den,5.7.2014 okouzlující princezna 🙂 DOPORUČUJI salón Sofia všem nevěstám,které se chtějí alespoň jednou v životě dostat do pohádky... 🙂

Petra Vrabcová

Nevěsta

Dobrý den chtěla jsem Vám ještě jednou poděkovat za nádherné šaty, které obdivoval každý host naší svatby. S radostí Vás budu všude doporučovat jelikož celý váš přístup byl profesionální a pro nervozní nevěsty i uklidňující.

Šárka Skleničková

Nevěsta

Dobry večer, posílám Vám svou fotografii šatů,které jsem u Vas zakoupila na naší svatbu konanou 1.11.2014. Šaty měly obrovský úspěch a já se v nich cítila i v 6.měsíci těhotenství jako princezna.Velice děkuji za doporučení těchto šatů a velice přívětivý servis poskytnutý Vaší asistentkou Šarka

Nina Růnová

Dobrý den, chtěla bych vám moc poděkovat za vaše služby. I díky Vám jsem si ve svůj velký den připadala jako princezna. Šaty i oblek měly velký úspěch. Budu Vás všem doporučovat!!!! 🙂 Nina a Luboš Růnovi.

Lenka Mačugová

Nevěsta

Dobrý den, chtěla bych vám moc poděkovat za šaty Cosmobella, moje šaty snů. Zasílám pár foto, byly úžasně pohodlné a krásné. Jsem moc ráda, že jsem mohla mít šaty od Vás

Michaela Čížková

Nevěsta

Manžel ze mě po celou dobu nemohl spustit oči.

Anna Burešová

Nevěsta

Šaty sklidily velký úspěch, zejména ženichovi spadla brada, když mě viděl poprvé, a tak to má být:-)

Iveta Koudelková

Nevěsta

Dobry den, chci Vám moc poděkovat za uzasne šaty. Byly neuvěřitelného pohodlne a vydržela jsem v nich az do noci. A hlavně sem se cítila jako princezna. Děkuji moc:)

Kristýna Procházková

Nevěsta

Dobry den, jsem moc ráda, že jsem si mohla své svatební šaty půjčit právě u vás, byla to ta NEJlepší volba těch NEJkrásnějších, NEJpohodlnějších a NEJlepších šatů jaké jsem si mohla pro tento výjimečný den přát. Moc Vám děkuji, určitě vás budu doporučovat při každé zmínce o svých svatebních šatech.

INFORMATION

the essentials of our salon

Yes, it is recommended to make an appointment for a dress fitting in advance by phone. The booked customer always has priority and one of our stylists has a set time for her. We cannot guarantee that you will be served without an appointment. We are fully booked on some days.

MODECA

We are the exclusive distributors of this Dutch brand of wedding dresses for the Czech Republic and SK. This world-famous manufacturer has been on the market since 1946. In all collections you will find the Dutch handwriting – they are designed in detail and discussed by the entire Dutch team.

LE PAPILLON

This collection is the higher range of wedding dresses of this brand. The emphasis is on luxurious materials that are imported from Japan, Korea and France. The distinctive feature of this collection is the hand embellishment and elegant elaborate cuts.